Baked beans

I went to buy a few groceries today and was shocked at the price of a branded can of beans. £1.45! The shops own brand was 36 pence a whole £1.09 less. So the most expensive can was four times more !

This is madness, the food you buy is costing more and more. But why should something cost that much more. I wonder how much more they will charge if they can. How much is because of limited stock, the cost of delivery, manufacture or because of making profit from people who can’t afford the increasing cost. This would be difficult to determine, except for the cheapness of the other can!

Titanic cost!

On sale, you can build your own scale model of the Titanic. It’s being advertised at the moment on TV. Working parts and museum quality.

Sounds great? The first installment is £1.99, and there are 140 issues… So that would be around £280….expensive I know, and you have to put it together yourself…

But don’t forget to read the small print. The first issue is £1.99, the further 139 issues are £9.99 each! So that’s £9.99 x 139 + £1.99 = £1390.60! What? And if you miss one edition, or they don’t do the whole run? I think you’ve got to be very dedicated and strongly motivated to do it and spend so much!

How much?

15508528427373716201737990153802

Watching daytime TV you see all sorts of advertisements. There are life insurance plans, double glazing, furniture, Bath seats for the elderly.

The latest one is model building kits. Buy now, first issue is £1.99, then £8.99 per issue ….. But the models of famous ships or complex robots or classic cars are made up of sometimes 120 parts. So that’s 120 issues of the magazine that comes with it. If you do the maths that’s around 4 years of magazines and parts and over £1071 in costs!

I can imagine someone who loves model boats or trains might start doing one of these. But will they continue making it? Can they afford it? I do think it’s a bit of a rip off…..